Społeczność Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport w 2003
Ewa Kamiński & Marzanna Butryn - Założycielki Szkoły

Ewa Kamiński & Marzanna Butryn – Założycielki Szkoły

Szkoła Kultury i Języka Polskiego przy Kościele Św. Michała Archanioła w Bridgeport powstała w 1997 roku z inicjatywy Marzanny Katarzyny Butryn-Idzik i Ewy Kamińskiej. Pierwszym Dyrektorem została Butryn-Idzik, a Przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego Mariola Borawska. W szkole uczyło się wówczas 30 dzieci, a zajęcia prowadziło 3 nauczycieli.

Ojciec Stefan Morawski - franciszkanin, proboszcz parafii St. Michael the Archangel w Bridgeport, CT

Ojciec Stefan Morawski – franciszkanin, proboszcz parafii St. Michael the Archangel w Bridgeport, CT

W jubileuszowym, 15.  roku szkolnym w 2012-13 do szkoły w klasach dla 4 i 5-ciolatków, 1-8 klasach szkoły podstawowej oraz 1-3 klasach Liceum uczęszczało 113 dzieci. Zajęcia odbywają się w soboty w godzinach 10:05 – 2:05. Szkoła kończy się egzaminem maturalnym. Dzieci uczą się języka polskiego, historii i geografii Polski, by poznać i zrozumieć dziedzictwo przodków i przekazywać je kolejnym pokoleniom. W szkolnej ofercie są również zajęcia pozalekcyjne – dziecięcy chór „Aniołki”.

Działalność polskiej szkoły wspiera na codzień parafia św. Michała Archanioła w Bridgeport, która umożliwia dzieciom korzystanie z pomieszczeń parafialnych. Szczególne miejsce w kształtowaniu szkoły ma proboszcz, ojciec Stefan Morawski, który wspiera szkołę od chwili powstania aż do dziś.

Ważne daty w Historii Szkoły:

• 22 kwietnia 2002 –
    Walne Zebranie Rodziców uchwala pierwszy statut szkoły